Остання редакція: 15 травня 2016

Прогpама WIRA – Міжнародна Програма обміну по дослідженню в сільськогосподарській галузі за прідтримки сім'ї Воскобів.

The College of Agricultural Sciences at the Pennsylvania State University (PSU) is pleased to announce an open competition for the Woskob International Research in Agriculture Scholar Program (WIRA) for the 2016-2017 academic year. The application deadline is September 1, 2016.

• Program announced: May 15, 2016
  • Applications are due: September 1, 2016
  • Eligible institutions: Ukrainian universities with Agricultural and Related Sciences programs
  • Eligible applicants: Ukrainian faculty members, university instructors
  • Expected number of awards: 1-2
  • Program Coordinator: Deanna Behring

Please read the entire request carefully.